Kiedyś uważane za bezużyteczne. Dziś – stały się nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji wielu osób. Mają wszechstronne zastosowanie, a ich naturalny skład jest przyjazny dla skóry twarzy i ciała. Jak dobrać idealny hydrolat do potrzeb swojej skóry?
Czym właściwie są hydrolaty?
Hydrolaty nazywane są także wodami kwiatowymi. Otrzymuje się je w procesie destylacji – są efektem ubocznym powstawania olejków eterycznych. Podczas destylacji roślin rozdzielają się dwie części składowe – oleista, czyli olejki eteryczne oraz wodna, czyli hydrolaty. W 99% składają się z wody, reszta to różne związki aktywne. Hydrolaty są łagodniejsze od olejków, a ich pH jest zbliżone do naturalnego. Dzięki temu można je bezpiecznie stosować na twarz i okolice oczu. Mają wszechstronne zastosowanie – sprawdzą się jako tonik, mgiełka do twarzy i ciała, podkład pod olejowanie włosów, baza do domowych maseczek, a nawet naturalne perfumy. Prawidłowo dobrane mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na stan Twojej cery.
Jakie działanie mają hydrolaty?
W zależności od tego, z jakiej rośliny zostały pozyskane, hydrolaty mogą mieć różne właściwości. Niektóre z nich działają przeciwzmarszczkowo, inne np. matują i regulują wydzielanie sebum. Większość hydrolatów działa także odświeżająco i oczyszczająco. Wszystkie łączy jedna, podstawowa funkcja – przywracanie skórze prawidłowego pH. To sprawia, że hydrolat to świetny zamiennik toniku. Pamiętaj, by dobrać go do aktualnych potrzeb swojej skóry i rodzaju cery.
Hydrolat do cery suchej
Sucha skóra jest szorstka w dotyku i często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia. Jest zaczerwieniona, piecze i łuszczy się. Przyczyną jest niedobór lipidów i ograniczona zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Cera sucha wymaga intensywnego nawilżenia i ukojenia. Do jej pielęgnacji sprawdzą się:
Hydrolat do cery tłustej
Cera tłusta jest gruba i błyszcząca. Jej gruczoły łojowe działają intensywnej, przez co na twarzy gromadzi się nadmiar sebum. Można zauważyć na niej rozszerzone pory i zaskórniki. Jest odporna na warunki atmosferyczne, ale na jej stan negatywnie wpływa stres, czy nieodpowiednia dieta. Do jej pielęgnacji wybieraj hydrolaty o właściwościach matujących i ograniczających wydzielanie sebum:
Hydrolat do cery mieszanej
Cera mieszana posiada zarówno cechy skóry suchej, jak i tłustej. Przetłuszcza się w strefie “T”, natomiast na pozostałych częściach twarzy pozostaje sucha. Z jednej strony ma tendencję do łojotoku, z drugiej zaś jest wrażliwa na działanie warunków atmosferycznych i silnych detergentów, zawartych w kosmetykach. Najczęściej jest spotykana u osób po 30 roku życia – rzadziej występuje u osób młodych. W pielęgnacji cery mieszanej postaw na składniki intensywnie nawilżające, ale także o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych:
Hydrolat do cery normalnej
Skóra normalna jest gładka, matowa, jędrna, napięta i lekko zaróżowiona. Jej kolor jest jednolity – bez plam, przebarwień, rozszerzonych czy popękanych naczyń krwionośnych. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Niestety, mało kto jest szczęśliwym posiadaczem cery normalnej – zwykle występuje ona u dzieci do okresu pokwitania. W jej pielęgnacji sprawdzą się takie hydrolaty, jak:
Pamiętaj, że mimo prostego składu, hydrolaty również mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.