Oleje roślinne pozyskiwane są z różnych części roślin, te najbardziej wartościowe dla skóry uzyskiwane są metodą tłoczenia na zimno. Jednym z kryteriów, którym powinniśmy kierować się przy doborze oleju do pielęgnacji skóry twarzy jest zawartość kwasów Omega 3 i 6. To właśnie one opóźniają procesy starzenia, redukują zmarszczki, przywracają skórze jędrność i elastyczność
Podział olejów
Im więcej olej zawiera wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym szybciej schnie w zetknięciu z powietrzem.
- Oleje schnące najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej. Mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu. Do tej grupy należy m.in. olej z czarnuszki, lniany, z pestek winogron, czy konopny.
- Oleje półschnące maja lekką konsystencję, są znakomite dla skóry normalnej i mieszanej. Zawartość kwasów tłuszczowych mieści się w granicach od 20 do 50%. To m.in. olej słonecznikowy, sezamowy, olej ze słodkich migdałów, czy popularny olej arganowy.
- Oleje nieschnące – ich ciężka konsystencja powoduje, że skóra chłonie je bardzo wolno. Często pozostawiają tłustą warstwę, polecane do skóry suchej i dojrzałej. Należy do nich oliwa z oliwek, olej kokosowy, czy olej z awokado. Stężenie kwasów Omega jest mniejsze niż 20 %.
Jakie oleje z kwasami Omega wybrać?
Obok popularnych olejów, które lubimy i używamy na co dzień jak np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, czy olej lniany, są też takie, które są mniej znane, a warto im się przyjrzeć dokładniej.
Olej z pestek malin bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ALA), omega-6 (LA). Zawiera również witaminy A i E oraz bardzo ważny kwas elagowy, mający właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Olej działa przeciwalergicznie, pobudza regenerację nabłonków i tkanki łącznej, dzięki temu wszelkie rany, odmrożenia i oparzenia na skórze szybciej się goją. Ponadto wspomaga tworzenie się kolagenu i elastyny, przez co poprawia się elastyczność skóry. To znakomity kosmetyk na zmarszczki. Co ciekawe olej z pestek malin pełni również funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego, który absorbuje promieniowanie z zakresu UVB i UVA. Olej szybko się wchłania, jest lekki, nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Pokochają go osoby ze skórą suchą, wrażliwą i trądzikową.
Olej z pachnotki w swoim składzie zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9. Działa hamująco na rozwój bakterii, wywołującej trądzik młodzieńczy. Kwasy tłuszczowe ALA i LA działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnoszą odporność na zakażenia, pobudzają regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Olej przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń. Hamuje zmiany zwyrodnieniowe i rogowacenie przy ujściach mieszków włosowych. Wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastyny, zwiększając jędrność skóry oraz redukując zmarszczki. Doskonały do każdego rodzaju skóry, może być używany bezpośrednio bez rozcieńczenia na skórę.
Olej z nasion czarnuszki zawiera około 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 9 oraz witaminy A, B1, B2, C E i PP. Najaktywniejszym składnikiem oleju z czarnuszki jest tymochinon o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych. Przyspiesza gojenie się ran, wygładza skórę, łagodzi wszelkiego rodzaju alergie. Doskonały do każdego rodzaju skóry. Jako naturalny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się skóry. Zalecany po opalaniu, gdyż bardzo szybko łagodzi oparzenia. Olej nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków i trądziku
Oleje należy aplikować na skórę w ilości minimalnej, najlepiej to robić na noc – wtedy skóra chłonie w odpowiednich ilościach wszystkie potrzebne jej składniki. Wystarczy kilka kropel i systematyczność, aby twarz odzyskała blask i prawidłowe nawilżenie. Pamiętajmy też o prawidłowym przechowywaniu substancji. Oleje lubią chłodne miejsca i ciemne buteleczki.