Czarny bez w Polsce jest krzewem bardzo często spotykanym. Rośnie dziko w zaroślach, parkach, czy na skrajach lasów. Czy wiesz, że jego właściwości pielęgnacyjne wykorzystywane są od setek lat? Jakie działanie ma ta roślina i jak można ją wykorzystać w codziennej pielęgnacji?
Kwiaty czarnego bzu
Czarny bez zakwita na przełomie maja i czerwca, wtedy najlepiej jest go zrywać i przetwarzać na pyszne soki. Kwiaty bzu są bogate we flawonoidy a także witaminy A i C oraz witaminy grupy B. Są także bogate w polifenole – związki, zwalczające wolne rodniki. To roślina, która swoje zastosowanie znajdzie nie tylko w kuchni!
Czarny bez w kosmetyce
Kleopatra, władczyni Egiptu, wykorzystywała kwiaty bzu do kąpieli. Taka kąpiel rozjaśniała i rozświetlała jej skórę. Właściwości kosmetyczne czarnego bzu doceniły również nasze prababcie. Stosowały one tzw. wodę bzową, którą spryskiwały twarz, aby nawilżyć skórę i zachować ją w dobrej kondycji.
Działanie złuszczające
Witaminy i substancje mineralne zawarte w kwiatach bzu czarnego koją skórę i przyspieszają jej regenerację. Dzięki zawartości kwasów organicznych czarny bez działa również złuszczająco, dlatego można go stosować do cery mieszanej i tłustej. Znakomicie wygładza i zmiękcza skórę oraz łagodzi oparzenia słoneczne. Z oleju z pestek czarnego bzu możesz wykonać domowy peeling, który pomoże Ci pozbyć się martwego naskórka. Wystarczy, że połączysz odrobinę oleju z drobinkami ściernymi – drobnym cukrem, solą lub zmielonymi ziarnami kawy. Stosowanie takiego peelingu pozwoli Ci cieszyć się gładką, oczyszczoną skórą.
Działanie regenerujące i nawilżające
Olej z pestek czarnego bzu sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, dojrzałej i naczynkowej. Regularne stosowanie oleju z pestek czarnego bzu pomaga zniwelować drobne zmarszczki i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Czarny bez w kosmetykach łagodzi podrażnienia i wspomaga procesy regeneracji naskórka. Przeciwdziała także powstawaniu wyprysków. Działanie swojego ulubionego kremu do twarzy lub balsamu do ciała możesz wzmocnić, dodając do niego kilka kropel oleju z pestek czarnego bzu. Olej możesz także stosować bezpośrednio na skórę, jest zaliczany do olejów lekkich i nie pozostawia tłustego filmu.
Działanie antycellulitowe
Czarny bez jest również pomocny w walce z cellulitem – głównie dzięki dużej zawartości witaminy C. Witamina ta wzmacnia tkankę łączną i wspomaga tworzenie się włókien kolagenowych. Aby zwalczyć pomarańczową skórkę, najlepiej stosować kąpiele z odwarem z owoców bzu, a także wmasowywać olejek z czarnego bzu w miejscu powstania cellulitu. Dzięki temu skóra będzie wygładzona, odżywiona i jędrna.
Teraz, kiedy znasz już dobroczynne właściwości czarnego bzu, podczas wiosennego spaceru nie przechodź obok niego obojętnie. Doceń to, co daje nam natura!