Pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych. Jej istotnym etapem jest oczyszczanie, które dokładnie usunie nadmiar sebum oraz bakterie, a także normalizowanie pracy gruczołów łojowych. W doborze kosmetyków do pielęgnacji cery z wypryskami warto zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyków – im więcej naturalnych składników, tym lepiej dla naszej skóry.
Kogo dotyka trądzik?
Z problemem trądziku boryka się od 75-85% osób w okresie dojrzewania, a w przypadku 12% kobiet i 4% mężczyzn utrzymuje się nawet do 44 roku życia. Powody powstawania trądziku są różne – nadmierna aktywność gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie, zaburzenia hormonalne czy bakterie Propionibacterium acnes. Dlatego pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do stopnia nasilenia zmian trądzikowych i jej indywidualnych potrzeb.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Przede wszystkim warto skupić się na preparatach oczyszczających, peelingujących i tonizujących. Pielęgnację zawsze rozpoczynaj od dokładnego oczyszczania skóry za pomocą żelu lub pianki, które znormalizują wydzielanie łoju. Pamiętaj jednak, żeby wybierać kosmetyki o skutecznym, ale łagodnym działaniu. Te z zawartością agresywnych detergentów dodatkowo podrażnią i zaczerwienią skórę, przez co zmiany staną się jeszcze bardziej widoczne. Co najmniej raz w tygodniu wykonuj peeling – to pozwoli odblokować ujścia gruczołów łojowych, usunie martwy naskórek i dokładnie oczyści skórę z resztek zanieczyszczeń. Zamiast kupować gotowy peeling, możesz wykonać go samodzielnie, z produktów, które prawdopodobnie masz w swoim domu. Wystarczy, że połączysz drobinki ścierne (cukier, sól lub zmielone ziarna kawy) z olejem naturalnym. Do cery trądzikowej idealnie sprawdzi się np. Olej z opuncji figowej, który redukuje niedoskonałości lub olej z pestek śliwki, który przyspiesza procesy gojenia. Skórę tonizuj kosmetykami o prostym, naturalnym składzie – doskonale sprawdzą się tu hydrolaty!
Jakie hydrolaty do skóry trądzikowej wybrać?
- Hydrolat z mięty pieprzowej – działa oczyszczająco i odświeżająco, normalizuje skórę wydzielającą sebum. Dodatkowo działa silnie bakteriobójczo i kojąco.
- Hydrolat z melisy lekarskiej – działa odprężająco i łagodząco, radzi sobie z trądzikiem oraz zaskórnikami. Oczyszcza, pomaga w gojeniu i działa przeciwzapalnie.
- Hydrolat z lawendy – normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum. Działa na skórę relaksująco i uspokajająco.
- Hydrolat malina – posiada właściwości przeciwzapalne, odkażające, regenerujące i świetnie radzi sobie w przypadku skóry podrażnionej. Może być stosowany także w przypadku problemów skórnych.