Darmowa dostawa od 149zł.

Z kodem OLEIQ50 oszczędzasz 50zł przy zakupach za min. 200

Tonik do twarzy a hydrolat – czy różnią się od siebie

Kiedyś pomijany – teraz jest hitem pielęgnacji. Jak już zapewne wiesz, głównym zadaniem toniku do twarzy jest przywrócenie skórze prawidłowego pH. Okazuje się jednak, że nie jest jedynym kosmetykiem, pełniącym tę funkcję. Jego godnym konkurentem są, coraz bardziej popularne, hydrolaty. Czym właściwie różnią się te produkty i czy można stosować je zamiennie? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez OLEJE ROŚLINNE I HYDROLATY (@oleiqpl)

Podstawowe funkcje toniku i hydrolatu

Skóra po oczyszczaniu domaga się ukojenia – tym bardziej, że jej naturalny płaszcz ochronny został naruszony. Zbyt kwaśne pH skóry przyczynia się do nadmiernego wydzielania sebum i powstawania niedoskonałości, natomiast odczyn zasadowy jest przyczyną przesuszenia i podrażnienia. Tonik o optymalnym pH (4-5) pomaga chronić naturalną barierę skóry. Ma działanie natychmiastowe – szybko przywraca odpowiedni poziom pH, dzięki czemu zapobiega powstawaniu niedoskonałości i przesuszaniu się skóry. Hydrolaty również mają pH zbliżone do fizjologiczneg pH skóry, dlatego działają na skórę tonizująco. Te dwa kosmetyki mają jednak dużo więcej właściwości – w zależności od zawartych w nich składników, mogą neutralizować świecenie się skóry, opóźniać jej starzenie się, czy nawet spłycać drobne zmarszczki.

Czym różni się tonik od hydrolatu

Opowiedź na to pytanie jest prosta – składem! Mimo, że to kosmetyki o podobnym działaniu, znacząco się od siebie różnią. Jeśli porównasz ze sobą składy opisane na opakowaniach, szybko zauważysz, że lista na tonikach jest znacznie dłuższa. Hydrolaty są produktami jednoskładnikowymi, w 100% naturalnymi, natomiast toniki zawierają oleje, ekstrakty roślinne, konserwanty czy substancje zapachowe. Ze względu na brak konserwantów, hydrolaty mają znacznie krótszą datę przydatności i są doskonałym środowiskiem do namnażania się bakterii. Dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce i koniecznie stosować się do zaleceń producenta (informację o okresie przydatności po otwarciu zwykle znajdziesz na etykiecie produktu). Prosty skład ma jednak sporo zalet – hydrolaty mają łagodniejsze działanie i są bezpieczniejsze dla skóry. Toniki, ze względu na zawartość sztucznych konserwantów i substancji zapachowych, mogą zapychać skórę i powodować powstawanie zaskórników. Ze względu na zawartość alkoholu, może także przesuszać  skórę.

Którymi hydrolatami zastąpić tonik?

W doborze odpowiedniego hydrolatu weź pod uwagę typ skóry oraz jej potrzeby

Hydrolat do skóry suchejHydrolat z malin, który intensywnie nawilża i wygładza skórę. Zwiększa także jej jędrność i elastyczność.

Hydrolat do skóry mieszanejHydrolat z nagietka spowalnia procesy starzenia i intensywnie regeneruje. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum.

Hydrolat do skóry tłustejHydrolat z ogórka intensywnie nawilża, wygładza, zmiękcza i daje uczucie świeżości. Rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza zaczerwienienia na skórze. Redukuje wydzielanie sebum. Jest to również roślinny składnik przeciwstarzeniowy.

Hydrolat do skóry normalnej – Aloes jest cennym źródłem wielu składników aktywnych, przez co znajduje zastosowanie we wszystkich typach preparatów kosmetycznych. Hydrolat aloesowy wygładza, intensywnie nawilża i ujędrnia skórę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Olej z pestek czarnego bzu - zdjęcie w wiosennym otoczeniu
Blog

Elementor #5516

Czarny bez w Polsce jest krzewem bardzo często spotykanym. Rośnie dziko w zaroślach, parkach, czy na skrajach lasów. Czy wiesz, że jego właściwości pielęgnacyjne wykorzystywane są od setek lat? Jakie działanie ma ta roślina i jak można ją wykorzystać w codziennej pielęgnacji? Kwiaty czarnego bzu

Czytaj więcej »
Kobieta aplikuje olej naturalny do twarzy
Poradniki

Jak dobrać olej do typu cery

Aby olej był skuteczny, podobnie jak inne kosmetyki, należy dobrać do typu cery i aktualnych potrzeb skóry. Oleje różnią się od siebie nie tylko właściwościami, ale także czasem schnięcia, dlatego ten sam produkt może być zupełnie inaczej absorbowany przez skórę tłustą, a skórę suchą. Czym

Czytaj więcej »
Kobieta stosuje naturalny olej do pielęgnacji
Poradniki

Jak stosować oleje naturalne w codziennej pielęgnacji

Oleje naturalne do w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Moda na używanie ich w pielęgnacji przywędrowała do nas z Azji. Używanie ich wciąż jednak budzi wiele pytań i wątpliwości. Jak wykorzystać oleje naturalne w pielęgnacji? Oleje naturalne a pielęgnacja Naturalne oleje, pozyskiwane z łodyg, korzeni,

Czytaj więcej »
Shopping Cart